Kilo Vermek İçin En İyi Besinler

Kilo Vermek İçin En İyi Besinler

Kilo verme arzusu, bir spor salonu üyeliği veya pahalı takviyeleri üzerinde para harcamanız gerektiği anlamına gelmez. Kilonuzu kontrol altında tutmanın en iyi yollarından biri diyetinizdir. Ne yediğinizi ve nasıl yediğinizi değiştirerek, birkaç kilo verebilirsiniz.

Bir kilo kaybı diyeti her bütçeye uyabilir. Düşük bütçeyle satın alabileceğiniz mükemmel sağlıklı gıdalar var. Aynı zamanda, bütçeye uygun gıdalar satın almanız, tadından taviz vermeniz gerektiği anlamına gelmez.

Ayrıca, genellikle evde pişirdiğiniz, mevsimlik gıdalar satın alarak ve belirli öğeleri toplu olarak satın alarak tasarruf edebilirsiniz .

İşte kilo vermek için en iyi besinler.

1. Yulaf

Kilo vermeye gelince, sağlıklı bir kahvaltı şarttır. Her bütçeye uygun lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltı seçeneği yulaf ezmesidir.

Yulaf ezmesi, sizi daha uzun süre hissetmenizi ve açlık çekincelerini bir sonraki yemek yemenize kadar kontrol altında tutabilmenizi sağlayan iyi bir çözünür lif kaynağıdır.

Günlük tğkettiğimiz yulaf ezmesi, metabolik sağlığınıza yardımcı olabilir.

Besin maddelerinde yayınlanan 2016 çalışmasında hem kısa hem de uzun süreli yulaf alımının hiperglisemi kontrolünde, kan lipidlerini düşürdüğü ve kilo vermede önemli etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma yulafın kilolu şeker hastaları için iyi bir tahıl olduğunu öneriyor.

Yulaf ezmesi yediğinizde şeker ilave etmeyin. Bunun yerine tat vermek için tarçın ya da hindistan cevizi gibi stevia, bal ya da baharat kullanın. Ayrıca, sağlıklı fındık ve meyvelerle de kullanabilirsiniz.

Patlamış Mısır

Tuzlu veya baharatlı patlamış mısırı seviyorsanız, farklı baharat karışımlarıyla karıştırılmış ev yapımı patlamış mısırını deneyin. Bu çok daha ucuzdur ve kilo kaybına da yardımcı olur.

Bir fincan sade, patlamış mısır çok az kalori ve iyi bir lif miktarı içerir, bu da uzun süre tok kalmanıza neden olabilir. Patlamış mısır, magnezyum, potasyum, A vitamini, fosfor, çinko, manganez, demir ve bakır gibi çok miktarda vitamin ve mineral içerir.

Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2012’deki, kilo vermek için en iyi besinler çalışmasında, katılımcılar, patates cipslerine kıyasla, 6 bardak patlamış mısırdan sonra daha az açlık, daha fazla tatmin ve muhtemel gıda tüketiminin daha düşük olduğunu bildirdiler.

American Chemical Society tarafından yayınlanan bir başka araştırmasında, patlamış mısırda, meyveler ve sebzelerden daha fazla polifenol bulunan antioksidan maddelerin bulunduğu görülmüştür.

Ekstra kalori yükleri eklemeden tok hissetmenizi sağlamak için kendinizi aç hissettiğinizde patlamış mısır yiyebilirsiniz .

Greyfurt

kilo vermek için en iyi besinler den bir diğeri ise Greyfurttur. Kalorisi düşük ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca, bu meyve A ve B6, potasyum, folat, tiamin, kalsiyum, demir, bakır, fosfor ve magnezyum açısından zengindir.

Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan 2006 tarihli bir araştırma, yemeklerden önce yenilen bir adet taze greyfurtun, önemli kilo kaybıyla ilişkili olduğu görüldü. Bu kilo kaybının mekanizması bilinmemekle birlikte, bir ağırlık azaltma diyetine greyfurt eklemek makul gözükmektedir.

Aslında, African Journal of Pharmology ve Pharmacology’de yayınlanan 2015 çalışmasında, greyfurt suyunun kilo kaybı etkisi daha uzun sürmesi ve beyin noradrenalini etkilememesi nedeniyle, tokluğa neden olan bir anti-obezite ilacı olan sibutramine göre daha iyi olduğu görüldü.

Elma

Her gün bir adet elma yemek, vücut ağırlığını kontrol altında tutacaktır.

Kalorisi düşük olmasının yanı sıra, elmalar zengin bir lif kaynağıdır, bu da mideniz daha uzun süre tatmin kalır ve aşırı yemenizi önler. Ayrıca, elmalardaki antioksidanlar, depoladığınız yağdan kurtulmak için önemli olan metabolizmanız için bir artış sağlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
Bumerang - Yazarkafe