Boşanmanın Kadın ve Çocuk Açısından Zorlukları

Boşanmanın Kadın ve Çocuk Açısından Zorlukları

 

Boşanma, aile birliğinin tamamıyla bozulmasıdır. Evlilik sözleşmesinin bitmesi bir anlık olan bir durum değildir. Belli başlı bir sürecin son noktasıdır. İstemeyerek yaşanan acı bir gerçektir.

Boşanmalar da en büyük bedeli maalesef çocuklar öder. Öfkenin ve düşmanca tutumların sıkça yaşanmış olması, çocuklar da sevilmediği duygusu uyandırmaktadır. Genellikle boşanmalar da çocuklar kendilerini sorumlu tutarlar ve suçluluk duygusu geliştirirler kendilerinde.

Boşanmanın nedeni ve biçimine göre çözümler değişmektedir. Aldatma ve sadakatsizlik söz konusu ise, kavgalar fırtınalı ve şiddetli bir şekil de yaşanır. Eğer boşanma kaçınılmazsa kademeli olarak geçişlerde fayda vardır. Eşleri boşanmaya kesin gözüyle bakmadan önce şu soruları mutlaka kendilerine sormalıdırlar:

 

Bu evliliği kurtarmak için ben elimden geleni yaptım mı?

Mutsuzluluğumun nedeninin evliliğim olduğuna emin miyim?

Boşanma sonrasında oluşacak yeni sorunlarla başa çıkabilecek miyim?

Çocuklar yalnızca bir tarafa ait değil, bunu kabulleniyor muyuz?

 

Boşanmalarda çocuklar, boşanmanın kendisinden daha çok oluş şeklinden ve bu süreçte yaşananlardan etkilenmektedirler. Çocuklar anne ve babayı beraber tanıdılar ve onları daima birlikte olsun isterler. Bu duyguya kesinlikle saygı beslemek gerekir. Çocukların bu yaşanan kötü durumdan sarsılmalarını en asgari düyeze çekmek için, çocuğa boşanmanın çok da kötü olmayacağını detaylı bir şekil de anlatmak ve çocuğu ayrılığa yavaş yavaş alıştırmak gerekmektedir.

Kadınlar, annelik duygularının daha ağır basması sebebiyle çocuklarının mağduriyetinden daha da fazla etkilenirler. Boşanmadan çocuktan sonra ikinci derece de zarar görecek olan annedir. Bu sebeple daha çok duygularıyla değil de mantığıyla hareket etmek, mümkünse de el sıkışarak ayrılmanın yolunu bulmak daha doğru olacaktır.

Kadını etkileyen bir diğer konu da, toplumun kendisine olan bakış açısıdır. “Boşanmış kadın” imajı hiç de hoş olmayan ve taşınması zor olan bir yüktür. Onuruyla yaşamını sürdürebilmek, kendi emeğiyle geçinebilmek ve diğer yargılarını savunabilmek için çok güçlü olması gerekecektir. Ancak kadına hak ettiği değeri vermeyen, kendin ona değersiz hissettiren ve sadakatten nasibini almamış bir erkekle hayat boyu yaşamanın da ne kadar onur verdiği de tartışılır. Sonuç olarak boşanmanın, neleri beraberinde getirip neleri beraberinde götüreceğini iyi hesaplanması gereken ciddi bir karardır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
Bumerang - Yazarkafe