Balın Şaşırtıcı ve İnanılmaz Kullanımları

Balın Şaşırtıcı ve İnanılmaz Kullanımları

Balın taze ve hafif tatlılığı, aynı zamanda ‘altın sıvı’ olarak adlandırılır, sandviçlerde çay, kahve, limon suyu veya fıstık ezmesi ile iyi geçiyor. Aslında bal, insanlığın bildiği en eski doğal maddelerden biridir.

Yüzyıllar boyu, farklı kültürler çiçek nektarından arılar tarafından yapılan bu tatlı maddeyi hem mutfak hem de tıbbi amaçlar için kullandı. Arıcılık M.Ö. 2400 yılına kadar Kahire’de gerçekleşir. Ünlü antik güzellikteki Kleopatra bile, onun zamansız güzelliğini korumak için bir bal ve süt banyosuna batırırdı.

Pastörize edilmemiş ve ilave katkı maddesi içermeyen ham bal, güçlü antibakteriyel, antiseptik, antioksidan ve antifungal özelliklere sahiptir . Zengin bir doğal şeker kaynağı olan bal de riboflavin, niasin, vitamin B12 ve C, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor ve magnezyum içerir.

Balın sağlık ve şifa yararları sonsuzdur. Aslında, balın şaşırtıcı kullanımları hakkında bilgi edinmekten şaşkına döneceksiniz.

Önemli uyarı: Çiğ bal, botulizme neden olabileceğinden, 1 yaşından küçük bebeklere verilmemelidir. Botulizm besin zehirlenmesine benzer belirtilere neden olur.

İşte balın şaşırtıcı ve inanılmaz kullanımı.

1. Yaraları İyileştirir

Küçük bir yara veya kestiğinizde, tezgah üstü antiseptik krem ​​aramak yerine, kavanoz balınızı kapın.

Bal doğal bir antiseptik olarak çalışır ve yaraları sterilize edebilir, iyileşmeyi artıracak birçok antimikrobiyal özelliğe sahiptir; aynı zamanda ağrı, koku ve yaranın boyutunu da azaltır.

Ayrıca, hidrojen peroksit üreten bir enzim olan glikoz oksidaz adı verilen yaşamsal bir bileşeni vardır. Bu, balın yara iyileştirme kabiliyetine katkıda bulunur .

Scientific World Journal’da yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma, dokunun büyümesini uyarmasıyla yara iyileşmesi için bal kullanımını destekliyor. Ayrıca, antioksidan ve hidrojen peroksit içeriği sayesinde bir enfeksiyon gelişme riskini de azaltır.

Gerektiğinde saf bal, tercihen manuka balı (medikal sınıf) yün ve örtüsünün üzerine bir gazlı bez ve sargı ile koyun. Günde birkaç kez, gerektiğinde tekrarlayın.

2. Küçük Yanıkları Nasıl Etkiler

Mutfakta çalışırken, çoğumuz hafif yanıklarla karşılaşırsınız.

Ham bal, cildi rahatlatabilir ve iyileştirebilir ve doğal antibakteriyel özellikleri etkili bir şekilde enfeksiyonu önler.

  • Etkilenen bölgeyi bir antibiyotik merhemi gibi hafifçe örterek, küçük bir yanık üzerine biraz bal koyun. Yara iyileşene kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

Not: Yanma işleminden hemen sonra yanık yerini serin akan su altında yıkadığınızdan emin olun.

3. Boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırır.

Boğaz ağrısı ya da öksürüğünüz olduğunda anında rahatlamak için bir kaşık dolusu balınız var. Hatta Dünya Sağlık Örgütü ve American Academy of Pediatrics bile, balı doğal öksürük tedavisi olarak öneriyor.

Tatlım öksürük bastırıcı olarak çalışır. Ayrıca mukus temizlemek ve boğazınızı yatıştırmaya yardımcı olur.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2010 yılı bir çalışmada, uyku öncesinde 2,5 mL’lik bir bal miktarının, yaygın olarak kullanılan dekstrometorfan ve difenhidramin ilaçlarıyla karşılaştırıldığında, üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı öksürük üzerinde daha fazla hafifletici etkisi olduğu gösterildi.

Kanadalı Aile Hekiminin 2014’te yayınladığı bir başka çalışmada balın, öksürüğü olan 1 yaşından büyük çocuklar için yatmadan önce 2.5 ml tek bir doz olarak önerilebileceği sonucuna varılmıştır.

  • Acı boğazı yatıştırmak için günde iki çorba kaşığı bal veya sıcak süt veya yatıştırıcı bir bitki çayı içmek yeterlidir .

4. Uykuyu Çağırır

Balın şaşırtıcı ve inanılmaz kullanımında bir diğer yararı ise, daha iyi uyumanıza yardımcı olacağıdır.

Tatlım uykuyu iki şekilde teşvik eder. Her şeyden önce, uyurken gece boyunca yeterli bir karaciğer glikojen arzı sağlar. Bu, yatmadan önce bal yediğinizde, vücudunuzda karaciğer glikojen arzı olacağı ve beyninizin acil bir yakıt arayışı tetiklemeyeceği, bu da rahatsız uykuya neden olabileceği anlamına gelir.

İkincisi, bal, insülinin salınmasını uyararak ve triptofanın beynin kolayca girmesine izin vererek uykudan uyanmasını sağlar. Bu beyindeki melatoninin serbest bırakılmasına katkıda bulunur. Melatonin, restoratif uyku için gerekli olan bir hormondur.

  • Yatmadan önce, bir fincan bitki çayı veya bir çay kaşığı bal içeren bir bardak sıcak süt için.
  • 5. Mevsimlik Alerjiler

    Sulu ve kaşıntılı gözlere, burun akıntısına, boğaz ağrısına, öksürmeye, baş ağrısına ve rahatsız edici solunum yollarına neden olan mevsimsel alerjilere yatkınsanız kullanışlı bir şişe yerel bal kullanın.

    Yerel bal mevsimsel alerjiler için iyi bir doğal tedavi olarak çalışır. Yerel balın düzenli olarak tüketilmesi, yerel polenle dokunulmazlığın gelişmesine yardımcı olacaktır.

  • Her gün birkaç tatlı kaşığı yerel bal ekleyerek mevsimlik alerjilerden kurtulun. Bulunduğunuz bölgenin alerjisine neden olan poleni içerdiğinden, yerel olarak yapılan balı kullandığınızdan emin olun.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
Bumerang - Yazarkafe